Ghanaian Trio Feature In Africa’s Athletics Team

Nadia EkeThe Confederation of African Athletics has announced the Africa team for the 2014 IAAF Continental Cup to be held in Marrakech, Morocco from September 13 to September 14.

Among the male stars of the team are 800m runners Nijel Amos and Mohammed Aman, world indoor 1500m champion Ayanleh Souleiman and world 1500m champion Asbel Kiprop as well Egypt’s Ihab Abdelrahman who leads the 2014 world javelin lists.

On the female side, particularly notable names include Nigeria’s Blessing Okagbare and the Ethiopian distance trio of Genzeba Dibaba, Almaz Ayana and Hiwot Ayalew, the latter winning the 3000m steeplechase Diamond Race in Zurich on Thursday.

African team

Men

100m: Hua Wilfred Koffi (CIV), Mark Jelks (NGR)

200m: Koffi, Isaac Makwala (BOT)

400m: Makwala, Wayde van Niekerk (RSA)

800m: Nijel Amos (BOT), Mohammed Aman (ETH)

1500m: Ayanleh Souleiman (DJI), Asbel Kiprop (KEN)

3000m: Caleb Ndiku (KEN), Abrar Osman Adem (ERI)

5000m: Amlosom Tesfalset Nguse (ERI), Isiah Koech (KEN)

3000m steeplechase: Jairus Birech (KEN), Chala Beyo Techo (ETH)

110m hurdles: Tyron Akins (NGR), Ruan de Vries (RSA)

400m hurdles: Cornel Fredericks (RSA), Cristian Morton (NGR)

High jump: Kabelo  Kgosiemang (BOT), Fernand Djoumessi (CMR)

Pole vault: Cheyne Rahme (RSA), Amine Mohamed Romdhana (TUN)

Long jump: Zack Visser (RSA), Robert Martey (GHA)

Triple jump: Godfrey Khotso Mokoena (RSA), Tosin Oke (NGR)

Shot put: Orazio Cremona (RSA), Franck Owaka (CGO)

Discus: Victor Hogan (RSA), Stephen Mozia (NGR)

Hammer: Mostafa Mohamed Hesham (EGY), Chris Harmse (RSA)

Javelin: Julius Yego (KEN), Ihab Abdelrahman (EGY)

4x100m: Ogho-Oghene Egwero (NGR), Jelks, Edward Mozavous (NGR), Joseph Obinna Metu (NGR)

4x400m: Saviour Kombe (ZAM), Makwala, Boniface Mucheru (KEN), Wayde van Niekerk (RSA)

Reserve: Larbi Bourrada (ALG)

Women

100m: Blessing Okagbare (NGR), Marie Jose Ta Lou (CIV)

200m: Ta Lou, Dominique Duncan (NGR)

400m: Folashade Abugan (NGR), Kabange Mupopo (ZAM)

800m: Eunice Sum (KEN), Tigist Assefa (ETH)

1500m: Hellen Obiri (KEN), Dawit Seyaum (ETH)

3000m: Genzebe Dibaba (ETH), Janet Kisa (KEN)

5000m: Almaz Ayana (ETH), Joyce Chepkirui (KEN)

3000m steeplechase: Hiwot Ayalew (ETH), Salima Alami Alouali (MAR)

100m hurdles: Rikenette Steenkamp (RSA), Marthe Koala (BUR)

400m hurdles: Wenda Nel (RSA), Amaka Ogoegbunam (NGR)

High jump: Rhizlane Siba (MAR), Basant Mosaad Mohamed Hassane (EGY)

Pole vault: Syrine Balti (TUN), Nisrin Dinar (MAR)

Long jump: Ese Brume (NGR), Joelle Mbumi Nkouindjin (CMR)

Triple jump: Nkouindjin, Nadia Eke (GHA)

Shot put: Auriol Dongmo Mekemnang (CMR), Chinwe Okoro (NGR)

Discus: Okoro, Amina El Moudden (MAR)

Hammer: Laetitia Bambara (BUR), Amy Sene (SEN)

Javelin: Sunette Viljoen (RSA), Mary Zutah Nartey (GHA)

4x100m: Okagbare, Ta Lou, Duncan, Gloria Asumnu (NGR), Justine Palframan (RSA)

4x400m: Abugan, Mupopo, Patience George (NGR), Ada Favour Benjamin (NGR)–IAAF

email
Print Friendly

Leave a Comment